Martijn da Costa
Workshop (onderzoek) historie Soest en Soesterberg
Op 21 september 2021 heeft het bestuur een workshop georganiseerd over het doen van onderzoek naar de historie van Soest/Soesterberg en haar bewoners. Ongeveer 25 personen bezochten deze bijeenkomst. De aanwezigen waren allen geïnteresseerd in de historie van Soest/Soesterberg en hebben de workshop gevolgd om te bepalen of zij actiever op dit onderwerp ten dienste van de HVS willen zijn.
Dick van Fulpen, Wim de Kam, Hans Kruiswijk en René van Hal verzorgden de workshop en gingen onder andere in op welke informatie beschikbaar is en waar deze te vinden is. Ook gingen zij in op wat de rol van de HVS is bij het vastleggen en verspreiden van deze kennis en hoe de aanwezigen hieraan bij kunnen dragen.
Er was een positieve sfeer en er was een actieve uitwisseling van ideeën, suggesties en mogelijkheden. Belangrijk is dat hiermee een potentieel aan actieve leden ontstaat die de vier inleiders gaan ondersteunen. Het bestuur is hierover optimistisch.
Samenwerking met Stiching Comité 4 en 5 mei Soest - Soesterberg
René van Hal heeft in overleg met het bestuur het initiatief genomen tot een overleg met het bestuur van Stichting Comité 4 en 5 mei Soest - Soesterberg. Dit overleg vond op 10 september jl. plaats, helaas was ondergetekende door werkverplichtingen verhinderd. Kort samengevat zijn de uitkomsten:
- De HVS en de stichting komen tot een gezamenlijk project waarin enerzijds de ervaringen over de Tweede Wereldoorlog in Soest en Soesterberg worden geïnventariseerd en anderzijds op een toegankelijke wijze gerubriceerd en toegankelijk gemaakt voor de Soester(bergse) inwoners.
- Verder gaan we inzetten op het verzamelen van nieuwe, nog niet eerder vastgelegde ervaringen. Omdat de oorlog al 76 jaar geleden is beëindigd zal dat uitdagend worden.
- Tot slot is er afgesproken om een inventarisatie te maken van plekken in Soest waar zich belangrijke gebeurtenissen hebben afgespeeld tijdens de Tweede Wereldoorlog. Over deze plekken worden korte verhalen geschreven, die op locatie te raadplegen zijn via een QR-code.
Het voorstel wordt verder uitgewerkt in een gezamenlijk project dat wordt aangemeld bij de Rabobank voor de jaarlijkse Rabo ClubSupport-actie. Vervolgens kunnen leden van de Rabobank tussen 4 en 25 oktober stemmen op een project naar keuze. Uiteraard hopen wij op uw brede steun! De HVS heeft eerder uitkeringen uit dit jaarlijkse project ontvangen voor het uitbrengen van themanummers zoals "Het Wijkenboekje van Soest" en "Bleekneusjes".
Omgevingsvisie
De gemeente Soest ontwikkelt op dit moment een Omgevingsvisie, waarin aandacht wordt besteed aan de ruimtelijke ordening binnen de gemeente. Omdat in de nabije toekomst keuzes verwacht worden over de inrichting van de gemeente wil het bestuur zelf ook bouwstenen aanleveren voor een eigen Omgevingsvisie. De gemeenteraad heeft begin juli de aanzet tot de omgevingsvisie vastgesteld. Nu wordt deze visie aan de burgers van de gemeente voorgelegd. Ook het bestuur van de HVS is hiermee bezig. Vóórdat de termijn van inspraak is afgelopen (13 oktober 2021) wordt deze nog voorgelegd aan de leden. Houdt dus de HVS-website in de gaten!
Start van de Historische cafés
Zoals reeds eerder aangekondigd kan het bestuur weer historische cafés organiseren. Verderop in dit nummer vindt u meer informatie over de data en onderwerpen voor de komende maanden. Weet u de opzet van het historisch café nog? Tijdens het eerste deel van de bijeenkomst staat een historisch thema of gebeurtenis centraal. Na de pauze is er gelegenheid om met elkaar te spreken onder het genot van een drankje. Ik hoop u tijdens één van deze historische cafés te mogen ontmoeten.
NB: raadpleeg voor de meest actuele tijden en locaties onze website: www.hvsoest.nl
Website is het waard om te volgen!
Deze wordt zeer actueel gehouden door René van Hal. De hoeveelheid informatie wordt met de week gevarieerder, uitgebreider en interessanter. Kijk er naar en geniet van de beelden, de verhalen en de overzichten van bijeenkomsten in de regio.
Martijn da Costa
Voorzitter

Historische Vereniging Soest/Soesterberg
Steenhoffstraat 46
3764 BM Soest
De Historische Vereniging Soest/Soesterberg heeft een ANBI-status.