Evert Akkerman de petroleumventer

Evert Akkerman de petroleumventer.

Bakkersfamilie Van den Oord voor hun winkel aan het Kerkpad. (1925)

Bakkersfamilie Van den Oord voor hun winkel aan het Kerkpad. (1925)

10 jarig bestaan van rijwielhandel en autoverhuur Klomp. (1935)

10 jarig bestaan van rijwielhandel en autoverhuur Klomp. (1935)

Firma A. Benning aan de F.C. Kuyperstraat.

Firma A. Benning aan de F.C. Kuyperstraat.

Wandel- en Rijwielkaart. (1938)

Wandel- en rijwielkaart. (1938)

Valkenet, smidse, winkel in haarden en kachels

Valkenet, smidse, winkel in haarden en kachels 1935

Patatautomaat Koninginnelaan

Patatautomaat Koninginnelaan jaren '60

Noodsupermarkt Overhees

Noodsupermarkt Overhees 1976

Bevrijdingsoptocht 1955

Bevrijdingsoptocht 1955; wagen Gymnastiekvereniging Olympia

Menu

Voorwoord van de redactie

Lucinda van Ewijk

Het is herfst en dat betekent dat de wereld om ons heen aan het veranderen is. De dagen worden korter, de temperaturen dalen en de natuur laat zich in zijn mooiste kleuren zien. Ook in de samenleving verandert er veel, want op het moment van schrijven worden steeds meer coronamaatregelen losgelaten. Dat biedt mogelijkheden voor het herstarten van onze activiteiten en voor fysieke ontmoetingen. Zo kon ik in september voor het eerst sinds mijn aantreden 'in het echt' vergaderen met de redactieleden van dit blad.

Dit is mijn tweede nummer als hoofdredacteur 'in den vreemden'. Als Everdingse leer ik Soest en Soesterberg al lezend steeds beter kennen.
Uiteraard hoop ik dat dat voor u, als inwoners van beide plaatsen, net zo goed geldt. Overigens kwam ik er tot mijn verrassing achter dat ik meer binding heb met Soest dan ik in eerste instantie dacht. Toen ik mijn vader het vorige nummer van dit blad liet zien en hij het artikel over de bleekneusjes las, vertelde hij dat mijn oom en tante als kind ook naar vakantiekolonies in omgeving Soest gingen. Het is maar een kleine wereld wat dat betreft.

Van bekkesnijders tot bankfraude: het herfstnummer
Het herfstnummer van Van Zoys Tot Soest is gevuld met bijdragen waar u na een lange herfstwandeling lekker voor kunt gaan zitten. We beginnen deze editie met een artikel van KeesFloor.In veel dorpen en steden hebben mensen bijnamen of scheldnamen. Culemborgers heten 'blauwlappen', Amsterdammers heten `stoepeschijters' en de inwoners van Soest worden ook wel `bekkesnijders' genoemd. Maar waarom eigenlijk? KeesFloor beschrijft in zijn artikel waar die opmerkelijke scheldnaam voor Soesters precies vandaan komt.

Drie artikelen, één overeenkomst
Dan volgen er drie artikelen die een connectie met elkaar hebben. We beginnen met het artikel van Andries Schokker, die op zoek ging naar de inwoners van villa De Buitenplaats, waar hij tegenover woont. Die zoektocht resulteerde in een bijdrage over de familie Jansen Eijken Sluijters. Waren zij de eersten die de villa bewoonden?

In zijn zoektocht naar die eerste inwoners kwam Andries een andere eigenaar op het spoor, dhr. J.VV.H. Sukkel. Toen hij dat spoor verder volgde stuitte hij op een verhaal over de opkomst en ondergang van de Soester Bankvereeniging in de jaren '30. De korte geschiedenis van de bank stond in het teken van een flink schandaal. Alle reden om er een separaat artikel over te schrijven.

Dezelfde heer Sukkel komen we overigens ook tegen in het artikel van Jan de Mos. Hij schreef een bijdrage over de geschiedenis van buitenplaats Nieuwerhoek. Het artikel is de eerste in een serie over buitenplaatsen in Soest en Soesterberg. De volgende keer is Villa Colenso aan de beurt.

Piet Ekel
Tot slot staan we in dit nummer stil bij de 100ste geboortedag van Piet Ekel, die velen van u zullen kennen als Malle Pietje uit Swiebertje. In zijn bijdrage staat René van Hal stil bij wat Piet Ekel heeft betekend voor de Soester gemeenschap.

Het winternummer komt medio december uit. Wilt u graag een bijdrage leveren aan dat nummer? Stuur dan uiterlijk 21 november uw kopij naar redactie@hvsoest.nl. Ik wens u veel leesplezier toe!

Namens de redactie,
Lucinda van Ewijk, hoofdredacteur

Contact

Historische Vereniging Soest/Soesterberg
Steenhoffstraat 46
3764 BM Soest




De Historische Vereniging Soest/Soesterberg heeft een ANBI-status.

Word lid

Lid worden van de Historische Vereniging Soest-Soesterberg.

Lid worden

Sponsor

Historische Vereniging Soest / Soesterberg is mede mogelijk gemaakt door:

Reto