Maandag 23 juni 2025
HVS-THEMANUMMER VERSCHENEN MET ALS TITEL
“TACHTIG JAAR BEVRIJDING, verhalen van en over Soestenaren en Soesterbergers”
Eerste exemplaar op maandag 23 juni 2025 uitgereikt aan burgemeester Metz.
In 2025 wordt in Nederland 80 jaar Bevrijding gevierd. Voor de Historische Vereniging Soest/Soesterberg (HVS) is dit aanleiding geweest om een speciaal Themanummer uit te brengen met ervaringen/verhalen van Soestenaren en Soesterbergers over de Tweede Wereldoorlog. Het zijn verhalen die vaak nog niet eerder in een van de uitgegeven boeken/tijdschriften zijn verschenen.
Verschillende auteurs hebben aan dit Themanummer meegewerkt waarbij ze gebruik hebben gemaakt van door hen verricht onderzoeken, maar daarbij ook geluisterd hebben naar veel persoonlijke belevenissen van personen over wat er binnen hun familie bekend is. De verhalen zijn in 18 thema’s uitgewerkt.
Enkele van die thema’s zijn de evacuaties van inwoners en vee in mei 1940, de rol van de gemeentepolitie Soest tijdens de oorlog, de tol van het verzet, opvang evacués uit Arnhem en omgeving, het verhaal van een Zeeuwse onderduiker in Soest.
Heel bijzonder zijn ook verhalen van Soestenaren over hetgeen zijzelf of hun familie hebben meegemaakt in Indië tijdens de Tweede Wereldoorlog.
1ste exemplaar uitgereikt aan burgemeester Metz
Op maandagmiddag 23 juni 2025 is door de voorzitter van de Historische Vereniging Soest/Soesterberg, Martijn da Costa, een eerste exemplaar van het Themanummer uitgereikt aan burgemeester Metz. Bij zijn aanbieding wees hij op de grote betrokkenheid bij dit nummer vanuit de Soester gemeenschap en het feit dat de Tweede Wereldoorlog nog steeds leeft onder de bevolking en dat er nog steeds nieuwe verhalen worden gedeeld.
Natuurlijk zijn er veel meer verhalen die beschreven kunnen of misschien wel moeten worden. Wat opvalt is dat bij de voorbereiding van het Themanummer zoveel inbreng en medewerking is ervaren vanuit de Soester gemeenschap. Soms geïnitieerd door een oproep in de krant, maar ook door verhalen over de Tweede Wereldoorlog tijdens de Historische Cafés die de afgelopen jaren door de HVS zijn georganiseerd. Velen die de oorlog aan den lijve hebben meegemaakt hebben hun verhalen eigenlijk nooit breed gedeeld. Pas zoveel jaren later komen de verhalen los. Met emotie, met trots op wat bijvoorbeeld hun (groot)ouders hebben gedaan, maar ook omdat sommigen vonden dat gebeurtenissen en (traumatische) ervaringen (te) weinig aandacht hebben gekregen.
Veel aanvullende informatie op website HVS maar ook op afdeling Tweede Wereldoorlog in Museum Soest
Op de website van de HVS wordt apart aandacht besteed aan de Tweede Wereldoorlog met verhalen, foto’s, video’s maar ook met overzichten van literatuur over WO II in Soest/Soesterberg, eerder verschenen verhalen. Voor geïnteresseerden wordt ook verwezen naar de aparte ruimte over WO II in het Museum Soest.
De HVS-leden krijgen een exemplaar bezorgd. Andere belangstellenden kunnen een exemplaar bestellen via de website van de HVS dan wel door een mail te sturen aan info@hvsoest.nl. De kosten bedragen € 10 per exemplaar. (Voor bestellingen te versturen naar mensen die buiten Soest wonen wordt een bijdrage gevraagd voor de verzendkosten).
NieuwsoverzichtHistorische Vereniging Soest/Soesterberg
Steenhoffstraat 46
3764 BM Soest
De Historische Vereniging Soest/Soesterberg heeft een ANBI-status.